Facebook Instagram Twitter Youtube Google Plus

O NAS

Polski Klub Alpejski - jest ogólnopolskim stowarzyszeniem sportowym, formalnie istniejącym od 2000 roku. Naszymi głównymi celami statutowymi są: popularyzacja alpinizmu, organizacja wypraw w góry wysokie, krzewienie kultury górskiej. Na koncie mamy ponad 190 wypraw na siedem kontynentów, podczas których działaliśmy w: Himalajach, Tien Szanie, Pamirze, Atlasie Wysokim, Andach, Kaukazie, Ałtaju, Górach Elburs, Ruwenzori, Alpach Japońskich, Alpach Nowozelandzkich oraz w Górach Żółtych.

Największymi osiągnięciami sportowymi Klubu są wejścia na: 

 Członkowie stowarzyszenia byli gośćmi największych imprez tematycznych w kraju, np. Explorers Festiwal w Łodzi,  Spotkania Podróżników w Gdyni, Spotkania Ludzi Gór,  Krakowski Festiwal Górski czy Festiwal Filmów Górskich w Cervinii, na których prezentują materiały poświęcone naszej działalności sportowej. 

 Film autorstwa członków Klubu, "Droga na ośmiotysięcznik", otrzymał wyróżnienie na bielskim Festiwalu Filmów Górskich i został skatalogowany w zbiorach Muzeum Alpinizmu w  Turynie. Natomiast obraz "Nanga Parbat tragedy" upamiętnia dramatyczne wydarzenia z 2013 roku, podczas których, w wyniku ataku terrorystycznego, śmierć poniosło 11 alpinistów. Na szczęście członkom klubowej wyprawy nic się nie stało. 

 Klub organizuje również własny festiwal o tematyce górskiej, pod nazwą "Dni Lajtowe z PKA". W roku 2016, w Karpaczu odbyła się siedemnasta edycja. Jego gośćmi były  gwiazdy światowego himalaizmu: Reinhold Messner,  Denis Urubko, Simone Moro, Jozef Rakoncaj, Aleksiej Bolotov, Jura Jermaczek, Silvio Mondinell, Peter Hamor, Kinga  Baranowska, Anna Czerwińska, Piotr Morawski, Peter Habeler, Krzysztof Wielicki, Alexander Ruchkin, Oscar Cadiach, Siergiej Bogomołov, Adam Bielecki, Alex Txikon, Edurne  Pasaban, Kurt Dimberger, Nocolas Favresse, Nikita Bałabanov, Michaił Formin.

Członkami naszego klubu są pasjonaci gór i alpinizmu na co dzień pracujący w swoich zawodach. Są wśród nas naukowcy, lekarze, prawnicy jak i przedstawiciele innych profesji. Jednocześnie informujemy, że cała działalność naszego klubu, jest skierowana tylko i wyłącznie do członków naszego stowarzyszenia. Osoby, które nie należą i nie chcą należeć do klubu, nie mogą brać udziału w jego działalności. Nasze wyprawy są kierowane przez długoletnich członków naszego stowarzyszenia, posiadających duże doświadczenie górskie, ale nie będących przewodnikami górskimi. Wyprawy odbywają się na zasadach określonych w regulaminie. Członkom naszego klubu zaangażowanym w działalność stowarzyszenia oraz prowadzącym wyjazdy nie przysługuje dodatkowe wynagrodzenie, a jedynie pokrycie kosztów ich wyjazdów oraz ewentualnie poniesionych strat (np. z tytułu nieobecności w pracy).

Z górskim pozdrowieniem
Bogusław Magrel, Robert Janiec, Krystian Madeja, Paweł Kajzerek,
członkowie zarządu PKA.

Napisz do nas