WYPRAWY ORGANIZOWANE PRZEZ PKA

Jeździmy w góry na całym świecie

Kategoria
Lokalizacja

Manaslu trekk

 

glob

Kontynent

AZJA

mapa

Państwo

NEPAL

pasmo górskie

Pasmo górskie

HIMALAJE

czas trwania

Czas trwania

14 DNI

ManasluManasluManasluManaslu

Tu, w górach wysokich, wieczność jest na wyciągnięcie ręki.
Wanda Rutkiewicz

 

 

W albumie Jurka Kukuczki o Himalajach mozna przeczytać: "Droga do bazy pod Manaslu prowadzi wzdłuż rzeki Buri Gandaki. Jest to jedna z najpiękniejszych dolin jakie znam". Trudno się nie zgodzić z naszym największym himalaistą. Byłem już w różnych górach na świecie, lecz dolina u stóp Manaslu jest wyjątkowa. Sceneria zmienia się codziennie. Mamy tutaj wspaniałą bujną roślinność, przepiękne wodospady, strome, strzeliste ściany oraz pięknie ośnieżone i zalodzone szczyty. Podczas naszej trasy przejdziemy przez wysoką przełęcz Larka La, skąd podziwiać można wspaniałą panoramę Himalajów. Na długi czas pozostaną w pamięci każdego uczestnika: obrazy, dźwięki, zapachy z tego trekkingu. Każdy, kto szuka prawdziwego Nepalu, powinien zawitać w teN rejon, póki jest on jeszcze tak dziki. Niestety i tam kiedyś dojdzie do zagospodarowania turystycznego, więc magiczny i niepowtarzalny klimat tych miejsc przestanie istnieć... .Trasa wokół Manaslu jest przepięknie widokowa. Pierwsze dni trekkingu to marsz wśród bujnej roślinności. Po drodze mijamy wioski jakby czas się w nich zatrzymał w momencie ich powstania. "Byłem już na kilku trekkingach Himalajach, ale pierwszy raz czuję, że poznaję prawdziwy Nepal" - takie opinie najczęściej słyszy się od uczestmników tego trekkingu. Nie ma tutaj ani hoteli, ani schronisk jak to ma miejsce po Everestem, Annapurną czy doliną Langtangu. Jest tutaj natura w czystej postaci. Już od pierwszego dnia śpimy we własnych namiotach oraz stołujemy się w miejscowych chatach. W sumie nasz jadłospis nie różni się niczym od tego, co jedzą Nepalczycy. A więc dziennie zajadamy dal bat, czyli ryż z warzywami i soczewicą, na śniadanie tybetański chleb, jajka, czasem jakaś kaszka. Nasze posiłki urozmaicamy własnym prowiantem.

 

Zainteresowany?
Zadzwoń do nas, a my zajmiemy się całą resztą.

+48 603 847 849

 

Program wyprawy

 

Dzień 1. Wylot z Polski do Kathmandu (najprawdopodobniej lot do Dheli, następnie do Kathmandu)
Dzień 2. Przylot do Kathmandu Rozpoczęcie wyjazdu uroczystą kolacją, tradycyjny dal-bat (ryż z warzywami i soczewica) oraz momo ( pierogi z warzywami i  kurczakiem),
(transfer z lotniska, hotel, kolacja)
Dzień 3. Kathmandu – zakupy żywności oraz  gazu Zwiedzanie – stare miasto oraz Świątynia Małp (hotel, bilety wstępu do zabytków – śniadanie oraz obiadokolacja)(zakup żywności na trekking – makaron, zupy, musli, gaz – wliczone w koszty)
Dzień 4. Kathmandu – zwiedzanie Świątynia Pasupatinat oraz największa stupa buddyjska – Bouda (hotel, bilety wstępu do zabytków – śniadanie oraz obiadokolacja, przejazd do zabytków)
Dzień 5. Przejazd do Arugat Bazar – wioski, z której rozpoczniemy trekking
uwaga: W przypadku gdy będzie zasypana droga, trekking rozpoczniemy wcześniej – wydłużając go o 1 dzień. Gdy nie będzie możliwości  przejechania choć części drogi do Arugat Bazar, to pojedziemy do miasta Ghorka – skąd rozpoczniemy trekking. Wówczas trekking przedłuży nam się o 2 dwa dni. W harmonogramie mamy dwa dni rezerwy. Tego dnia wyruszamy bardzo wcześnie rano – więc na śniadanie zjemy suchy prowiant. (przejazd, śniadanie, obiadokolację , ewentualny nocleg w Ghorka w tanim hotelu)

Początek trekkingu
Dzień 6.  Arughat Bazar 490 m - Soti Khola 710 (5 godzin)
Dzień 7.   Soti Khola 710 - Machhma Khola 890 (6 godzin)
Dzień 8.   Machhma Khola 890 – Jagat 1360 m (7 godzin)
Dzień 9.  Jagat 1360 m – Deng 1800 m (7 godzin)
Dzień 10.
Deng 1800 m – Ghap (2100 m)
Dzień 11. Ghap – Lho ( 3100 m ) (6 godzin)
Dzień 12. Lho – Sama gompa 3500 m  (4 godziny)
Dzień 13. Sama gompa – dzien odpoczynku – na lekko idziemy do klasztoru Pugen Gompa
Dzień 14. Sama gompa – Samdu 3900 m  (5 godzin)
Dzień 15. Samdu – Dharamsala ( 4460 m ) (5 godzin)
Dzień 16. Dharamsala – przelecz Larkaya la 5213 m - Bimtang 3800 (9 godzin)
Dzień 17. Bimtang 3800 -  Dharapani 1940 (7 godzin)
Dzień 18 Dharapani 1940 – Jagat 1300 m (7 godzin)
Dzień 19. Jagat – Besisahar 760m (7 godzin) 
Dzień 20.  – rezerwowy trekkingu
Dzień 21. – rezerwowy trekkingu

Koniec trekkingu
Dzień 22. Z Bessisahar jedziemy do Pokhary
(przejazd do Pokhary, hotel, śniadanie, kolacja)
Dzień 23. Pokhara - wejście na punkt widokowy Sarangot - widoki na Annpaurne i Dhaulagiri (hotel, śniadanie, obiadokolacja, wycieczka na Sarangot na wschód słońca) uwaga: w przypadku gdy zostanie nam jakiś dzień rezerwy z trekkingu – zostajemy dzień dłużej w Pokharze.
Dzień 24. Przejazd do Kathmnadu – ostanie zakupy (przejazd busem do Kathmandu, hotel, śniadanie oraz obiadokolacja)
Dzień 25. wylot do kraju (śniadanie, przejazd na lotnisko).

Uwaga: Nie jest wliczony 3 posiłek, każdy w przerwach marszu sam decyduje co, kiedy i w jakich ilościach zje.

Na trekkingu śpimy w własnych namiotach. Ostanie 3 dni trekkingu nocujemy w tanich hotelikach ( Dharapani, Jagat oraz Besisahar). W  miarę możliwości jemy posiłki u miejscowej ludności. Gdy nie będzie takiej okazji – gotujemy własne jedzenie. Część tego jedzenia kupujemy w Kathmandu – część zabieramy z Polski.

 

  • plecak 70-90 litrów,
  • buty (dobre trekkingowe),
  • klapki,
  • skarpetki (coolmax, inne),
  • bielizna antypotna,
  • spodnie z polaru,
  • bluzy polarowe 2 szt;
  • kurtka i spodnie z membrany (gore, inne),
  • rękawiczki 2 pary (na 5 palców, łapawice na 2 palce),
  • steptuty,
  • bandamka,
  • czapki 2 szt;

 

  • okulary lodowcowe (mogą być gogle),
  • krem UV 25-50,
  • preparaty odstraszające komary,
  • kije składane,
  • czołówka,
  • kocher,
  • palnik,
  • gaz,
  • termos,
  • sztućce (nóż + łyżka),
  • śpiwór,
  • karimata,

 

  • folia NRC,
  • apteczka+leki osobiste,
  • przybory toaletowe,
  • paszport,
  • pieniądze.

 

Koszt obejmuje:

nepalskiego przewodnika, tragarzy, wszystkie pozwolenia, opłaty, wszelkie opłaty za rozbijanie namiotów, konieczne przejazdy busami i taxi, noclegi w schroniskach w Dharapani, Jagat oraz Besisahar, jedzenie na 9 dni trekkingu oraz na dwa dni rezerwowe - 2 posiłki dziennie – śniadania oraz obiadokolacja. Na pozostałe 5 dni jedzenie zabieramy z Polski – nie jest ono wliczone w koszt wyjazdu.

Uwaga: Nie jest wliczony 3 posiłek, każdy w przerwach marszu sam decyduje co, kiedy i w jakich ilościach zje.

Na trekkingu śpimy w własnych namiotach. Ostanie 3 dni trekkingu nocujemy w tanich hotelikach ( Dharapani, Jagat oraz Besisahar). W  miarę możliwości jemy posiłki u miejscowej ludności. Gdy nie będzie takiej okazji – gotujemy własne jedzenie. Część tego jedzenia kupujemy w Kathmandu – część zabieramy z Polski.

 

Koszt nie obejmuje:

lotu, wizy nepalskiej, napiwku dla przewodnika i tragarzy, wyżywienia na 5 dni podczas trekkingu oraz 3 posiłku, napojów oraz napojów alkoholowych, gaza, biletów wstępu do odwiedzanych zabytków

 

 

Himalaje z ośmiotysięcznikiem Manaslu, wspaniałe widoki, ciekawi ludzie i ich kultura, Katmandu i jego zabytki.

 

Choroba wysokościowa (obrzęk płuc, obrzęk mózgu), choroby brudnych rąk, oparzenia słoneczne.


Manaslu 8156 m. W spisie Indyjskiej Służby Topograficznej był szczytem XXX, początkowo nazywany Kutang I. Obecna nazwa Manaslu pochodzi z sanskryckiego słowa manasa oznaczającego ducha bądź duszę. Jest jednym z najpóźniej zbadanych ośmiotysięczników Leży około 70 kilometrów na wschód od Annapurny. Pierwszej dokumentacji fotograficznej dokonał w roku 1950 Toni Hagen podczas przelotu samolotem. W tym samym roku pierwsi badacze Brytyjscy dotarli pod szczyt. Ocenili oni, że do atakowania szczytu mogły się nadawać jedynie wschodnie stoki góry. Spostrzeżenia Brytyjczyków potwierdzili dwa lata później Japończycy, którzy obrali Manaslu jako cel wyprawy narodowej. Pierwsza wyprawa japońska w 1953 osiągnęła wysokość 7750 m. Mimo dużej determinacji próba zdobycia szczytu podjęta w 1953 roku nie przyniosła powodzenia. Himalaiści nie mieli odpowiedniego wyobrażenia o ogromie masywu i długości całej drogi. Mimo założenia dziewięciu obozów okazało się, że obóz szturmowy stał za daleko od szczytu i próba jego zdobycia załamała się 400 metrów poniżej wierzchołka, na olbrzymim plateau leżącym u podnóża kopuły szczytowej. Również kolejne dwie wyprawy w 1954 i 1955 roku nie przyniosły powodzenia i dopiero czwarta z kolei zakończyła się sukcesem. 9 i 11 maja 1956 wierzchołek Manaslu osiągnęło czterech alpinistów japońskich.

 

Informujemy, że opis wyprawy, podobnie jak cała działalność naszego Klubu, jest skierowany tylko i wyłącznie do członków naszego stowarzyszenia. Osoby, które nie należą i nie chcą należeć do Klubu, nie mogą brać udziału w jego działalności.

Szczegóły wyprawy

Data rozpoczęcia 06-10-2024
Data zakończenia 29-10-2024
Dostępne miejsca 15
Koszt indywidualny 8.600zł
Koszt obejmuje nepalskiego przewodnika, tragarzy, wszystkie pozwolenia, opłaty, wszelkie opłaty za rozbijanie namiotów, konieczne przejazdy busami i taxi, noclegi w schroniskach w Dharapani, Jagat oraz Besisahar, jedzenie na 9 dni trekkingu oraz na dwa dni rezerwowe - 2 posiłki dziennie – śniadania oraz obiadokolacja. Na pozostałe 5 dni jedzenie zabieramy z Polski – nie jest ono wliczone w koszt wyjazdu.
Koszt nie obejmuje lotu, wizy nepalskiej, napiwku dla przewodnika i tragarzy, wyżywienia na 5 dni podczas trekkingu oraz 3 posiłku, napojów oraz napojów alkoholowych, gaza, biletów wstępu do odwiedzanych zabytków,
Lokalizacja Manaslu

Zadzwoń

+48 603 847 849

POLSKI KLUB ALPEJSKI
ul. Partyzantów 2a
43-140 Lędziny

© 2023 Polski Klub Alpejski