WYPRAWY ORGANIZOWANE PRZEZ PKA

Jeździmy w góry na całym świecie

Kategoria
Lokalizacja

Wyprawa na Monte Rosa

 

glob

Kontynent

EUROPA

mapa

Państwo

WŁOCHY

pasmo górskie

Pasmo górskie

ALPY

czas trwania

Czas trwania

7 DNI

Monte RosaMonte RosaMonte RosaMonte Rosa

Nie ma szans bez ryzyka, życia bez napięć, drogi bez niebezpieczeństw. W górach jest jak w życiu, w życiu jest jak w górach.
ks. R.E. Rogowski

 

 

Wyprawę rozpoczynamy przejazdem z Katowic do Gressoney. Z Gressoney wyruszamy kolejką do punktu o wysokości 2700 m n.p.m., potem przez Punta Idern maszerujemy do schroniska Gniffeti (3647 m) - tutaj spędzamy noc. Następnie ruszamy do najwyżej położonego schroniska w Europie - Capanna Regina Margherita (4554 m), znajdującego się na Punta Gniffeti. Po drodze postaramy się zdobyć Ludwigshöhe (4341 m) i Parrotspitze (4436 m). Dla osób posiadających pewne umiejętności wspinaczkowe istnieje możliwość wejścia na Dufourspitze (4634 m) przez Zumsteinspitze (4563 m) i przełęcz Grenzsattel. Droga na Dufor (drugi szczyt Europy!) od strony włoskiej o trudnościach II (miejsce III+) wiedzie w dużej ekspozycji. Klub zastrzega sobie prawo wyboru osób mogących wziąć udział w jej pokonywaniu.

Po noclegu w Capanna Margherita wracamy do Balmenhornu (4167 m), po drodze zdobywając Corno Nero (4322 m), a następnie ruszamy na Piramide Vincent (4215 m) i Punta Giordani (4046 m). W wariancie 10 - dniowym z Balmenhornu atakujemy również Liskamm (4527 m). W zależności od pogody i samopoczucia uczestników możemy dokonać trawersu grani do schroniska Q.Sella albo dotrzeć do niego z Gressoney (korzystając z kolejki górskiej). Następnie zaatakujemy Castor (4224 m). Z Balmenhornu wracamy do schroniska Gniffeti. Zejście do Gressoney tą samą drogą. Monte Rosa to masyw śnieżny, dlatego na naszej trasie nie ma żadnych trudności skalnych (z wyjątkiem Dufourspitze). Stopień trudności śnieżnych jest zaś niewielki. Zagrożenia związane z poruszaniem się po lodowcu nie są duże, nie oznacza to jednak, że możemy zaniedbać podstawowe zasady asekuracji - posuwamy się ubezpieczani liną i zachowujemy szczególną ostrożność. Pierwsze dni przebywania w górach poświęcamy m. in. na przypomnienie reguł posługiwania się sprzętem alpinistycznym (raki, czekan, uprząż, lina). Największą przeszkodą w zdobywaniu szczytu są nagłe i długotrwałe załamania pogody. Dlatego też przewidzieliśmy (w wariancie 10 - dniowym) kilka dni "zapasowych", które pozwolą nam dokonywać wejść szczytowych w momencie najbardziej nam odpowiadającym. Wchodzenie na poszczególne czterotysięczniki położone w masywie Monte Rosy może być poważnym wyzwaniem dla organizmu: podczas ich sukcesywnego zdobywania zmuszeni jesteśmy do spędzenia ok. czterech nocy na znacznej wysokości. Dlatego też nie przyjmujemy "sztywnego" planu działania - jeżeli zajdzie taka konieczność, wchodzić będziemy "na raty", z zejściem w dolinę dla nabrania sił.

Działając w górach nocujemy w schroniskach o dość wysokim (jak na warunki alpejskie) standardzie: pełne wyżywienie (puszka coca-coli 0,33l kosztuje ok.20 PLN), noclegi nie wymagające własnego śpiwora (warto jednak zabrać ze sobą śpiwór puchowy jednokilogramowy). W dolinach śpimy w namiotach, które uczestnicy zabierają ze sobą (organizator skoordynuje liczbę osób i namiotów). Terminowa realizacja planu pozwoli nam wykorzystać pozostałe "w zapasie" dni na odpoczynek w dolinach lub zwiedzanie najbliższej okolicy. W drodze powrotnej możemy zwiedzić jedno z miast leżących na naszej trasie.


 

Zainteresowany?
Zadzwoń do nas, a my zajmiemy się całą resztą.

+48 603 847 849

 

Program wyprawy


1 dzień - przejazd z Polski do Gressoney.
2 -7 dzień - akcja górska w masywie Monte Rosa.
8 dzień  - powrót do kraju.

 

  • plecak ok. 50-60 litrów
  • czapka (polarowa, windstoperowa, ew. kominiarka)
  • rękawice 2 pary: polarowe + grube(ciepłe)
  • bielizna termoaktywna, koszulki z krótkim rękawem
  • bluza polarowa, sweter puchowy
  • kurtka (membrana Gore-Tex, inne.)
  • spodnie, spodnie z membraną(Gore-Tex lub inne)
  • skarpety ok. 3 par (ciepłe)
  • stuptuty

 

  • buty (ciepłe górskie)
  • okulary lodowcowe(ew. gogle)
  • krem z wysokim filtrem UV
  • kije trekkingowe (opcjonalnie)
  • palnik + gaz +menażka
  • przybory toaletowe
  • folia NRC
  • apteczka osobista
  • śpiwór
  • karimata(ew. mata samopompująca)

 

  • raki
  • kask
  • uprząż + karabinki zakręcane 3 szt.
  • czekan
  • repsznur + pętle 2 szt. po 70 cm
  • czołówka + zapasowe baterie
  • termos

 

Koszt obejmuje:

ubezpieczenie alpinistyczne, sprzęt techniczny, opiekę instruktora klubowego (1 na max. 2-3 osoby) 

 

Koszt nie obejmuje:

transportu, noclegów (w hotelach, górskich schroniskach), wyżywienia, gazu, kolejki górskiej

 

 

Gniazdo 10-u szczytów czterotysięcznych, największy masyw alpejski, drugi co do wysokości w Europie.

 

Choroba wysokościowa, oparzenia, szczeliny, nagłe załamania pogody, ekspozycja.

 

Monte Rosa oślepiająca i zniewalająca ogromem jest najpotężniejszym masywem alpejskim znajdującym w Alpach Pienińskich. Chociaż Mont Blanc przewyższa ją, Monte Rosa zajmuje znacznie większy obszar i jest najwyższym "masywem" w Europie Zachodniej. Po szwajcarskiej stronie jest ona "festiwalowo przybrana" w nabrzmiałe fale lodu z lodowców, które zaczynają się zaraz tuż pod grzbietem szczytu. Kontrastowo, włoska strona masywu prezentuje fasadę groźnych przepaści, przekraczającą granice ludzkiego pojmowania.

Zespół Monte Rosy to gniazdo dziesięciu czterotysięczników o średniej wysokości 4389 m. Najwyższym z nich jest Dufourspitze (4634 m.), który po raz pierwszy został zdobyty 1 sierpnia 1855 roku. Następny szczyt Monte Rosy to Nordend (4609 m.), znajdujący się na północnym skraju masywu. Jego położenie sprawia, że jest to najrzadziej osiągany wierzchołek w tym rejonie. Kolejne szczyty tego masywu to leżące obok siebie: Zumsteinspitze (4563 m.) Signalkuppe (4556 m.). Dalej mamy: Parrotspitze (4436 m.), Ludwigshohe (4341 m.) i Corno Nero (4322 m.). Pierwszy z nich, z ośnieżonymi szczytami od strony szwajcarskiej oraz stromą mikstową ścianą od strony włoskiej znajduje się dokładnie na linii granicznej. Kolejny z nich usytuowany jest na grani, która opada ze szczytu na północny zachód do Lisjach. Corno Nero znajduje się jedynie 215 m. od Ludwigshohe, przedziela je przełęcz Zurbriggenjoch. I wreszcie trzy ostatnie szczyty: Balmenhorn (4167 m.), Piramide Vincent (4215 m.) i Punta Giordani (4046 m.). Wierzchołek Balmenhornu to spiętrzenie północnej krawędzi lodowca Lis. Tutaj ukryty w skałach szczytowych, pochodzący z czasów pierwszej wojny światowej znajduje się schron Capanne Balmenhorn. Piramide Vincent jest najdalej położonym na południe czterotysięcznym szczytem tego masywu, zaś Punta Giordani jest odgałęzieniem południowo-wschodniej grani Monte Rosa.

UWAGA: Podczas wyprawy instruktor prowadzi max. 3 uczestników.

 

Informujemy, że opis wyprawy, podobnie jak cała działalność naszego Klubu, jest skierowany tylko i wyłącznie do członków naszego stowarzyszenia. Osoby, które nie należą i nie chcą należeć do Klubu, nie mogą brać udziału w jego działalności.

Szczegóły wyprawy

Data rozpoczęcia 13-07-2024
Data zakończenia 20-07-2024
Dostępne miejsca 4
Koszt indywidualny 3.300zł
Koszt obejmuje ubezpieczenie alpinistyczne, sprzęt techniczny, opiekę instruktora klubowego (1 na max. 2-3 osoby)
Koszt nie obejmuje transportu, noclegów (w hotelach, górskich schroniskach), wyżywienia, gazu, kolejki górskiej
Kadra szkoleniowa Bogusław Magrel, Mariusz Gwóźdź, Paweł Kajzerek, Rajmund Chmiel
Lokalizacja Monte Rosa

Zadzwoń

+48 603 847 849

POLSKI KLUB ALPEJSKI
ul. Partyzantów 2a
43-140 Lędziny

© 2023 Polski Klub Alpejski